Основи фінансової стабільності КУА
Компанії, що здійснюють професійну діяльність на ринках капіталу з управління активами інституційних інвесторів (КУА), мають дотримуватися ліцензійних умов провадження такої діяльності, однією з яких є вимога до розміру статутного капіталу. Вже на момент подачі документів для отримання ліцензії до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) майбутній ліцензіат повинен забезпечити формування статутного капіталу в сумі не менше законодавчо встановленого розміру.
Важливість статутного капіталу для КУА
Статутний капітал КУА є одним з важливих індикаторів гарантії їх фінансової надійності та стабільності. НКЦПФР чітко визначає мінімальні пороги статутного капіталу, які залежать від виду діяльності компанії. Наприклад, для КУА, що здійснюють діяльність з управління активами мінімальний статутний капітал становить 7 мільйонів гривень. Для тих, хто здійснює діяльність з управління іпотечним покриттям структурованих іпотечних облігацій, ця сума зростає до 35 мільйонів гривень (для звичайних іпотечних облігацій - 25 мільйонів гривень).
Можливості для створення та придбання КУА
Зацікавлені сторони, які планують створити або купити КУА, повинні враховувати фінансові вимоги щодо розміру початкового та статутного капіталу. Крім того, вони повинні дотримуватися й вимог щодо якості такого капіталу –документально довести, що джерела коштів, якими сформовано статутний капітал КУА, є легальними, що виключає можливість використання коштів з сумнівних джерел.
Роль резервних фондів у КУА
Щодо резервних фондів, їх створення в КУА спрямоване на забезпечення функції фінансового буфера, що дозволяє КУА ефективно реагувати на непередбачені витрати або збитки. Створення резервного фонду є обов’язковою умовою роботи КУА, про це має бути зазначено в статуті КУА. Діюче законодавство дозволяє КУА самостійно визначити розмір резервного фонду, але в будь-якому випадку він має бути не меншим, ніж 25% від статутного капіталу. Розмір щорічних відрахувань до резервного фонду повинен бути не меншим, ніж 5% від чистого прибутку КУА.
Отже, виконання вимог НКЦПФР до статутного капіталу та фінансових резервів є вирішальним для забезпечення стабільності та прозорості діяльності КУА. Це створює надійне середовище для інвесторів, які вкладають кошти в КІФ та ПІФ, та сприяє підтримці здорового інвестиційного клімату в державі. НКЦПФР регулярно перевіряє дотримання КУА встановлених вимог, що гарантує відповідність їх діяльності чинним фінансовим стандартам. Невиконання цих вимог може призвести до адміністративних штрафів, а в деяких випадках і до втрати ліцензії.