Інвестиційні фонди, або Інститути спільного інвестування (ІСІ), представлені у формі корпоративних та пайових фондів. Їх основна діяльність полягає у залученні коштів від інвесторів для фінансування глобальних інвестиційних проектів та придбання вигідних інвестиційних активів. Головна мета ІСІ - це інвестування залучених коштів для отримання прибутку, забезпечення рентабельності інвестицій та зростання коштів інвесторів.
Українське законодавство регулює діяльність ІСІ через специфічні закони, такі як Закон України "Про інститути спільного інвестування". Діяльність ІСІ в Україні характеризується різноманіттям форм та типів, які варіюються залежно від часових рамок і порядку проведення операцій.
При виборі ІСІ для інвестиційного проекту, важливо ретельно розглянути та оцінити специфікації та обмеження, встановлені законодавством для різних видів та типів фондів. ІСІ можуть бути:
- Строковими або безстроковими: Строкові ІСІ діють протягом визначеного періоду, після якого вони можуть бути ліквідовані, якщо не буде прийнято іншого рішення. Безстрокові ІСІ діють необмежений час.
- Відкритого, інтервального або закритого типу: Відкриті ІСІ пропонують викуп цінних паперів в будь-який час. Інтервальні ІСІ пропонують викуп паперів протягом визначених інтервалів часу. Закриті ІСІ, у свою чергу, не пропонують викуп до закінчення строку діяльності, за винятком випадків, передбачених регламентом.
- Інвестиційні фонди можна класифікувати залежно від виду активів, які вони включають у свій інвестиційний портфель:
- Спеціалізовані фонди інвестують кошти спільного інвестування виключно у активи, визначені законом (наприклад, фонди грошового ринку, фонди державних цінних паперів, фонди облігацій, фонди акцій, індексні фонди, фонди банківських металів).
- Диверсифіковані фонди мають строгі законодавчі вимоги щодо диверсифікації інвестиційного портфелю.
- Кваліфікаційні фонди інвестують кошти спільного інвестування виключно в один із кваліфікаційних класів активів та коштів, і до них не застосовуються вимоги до структури активів.
- Недиверсифіковані фонди мають мінімальні обмеження щодо складу та структури активів, які можуть бути залучені до інвестиційного портфелю.
Венчурні фонди є недиверсифікованими фондами закритого типу, які проводять виключно приватне розміщення цінних паперів, і вони є найбільш ризикованими засобами інвестування.
Законодавство забороняє змінювати тип та вид інституту спільного інвестування після їх реєстрації. Вимоги до складу та структури активів інвестиційних фондів встановлені Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
При виборі інвестиційного фонду важливо враховувати індивідуальні характеристики інвестиційного проекту, щоб оптимізувати використання такого інструменту як інститут спільного інвестування.